Sudjelovanje na Godišnjoj konferenciji Američkog knjižničarskog društva i diseminacija projektnih aktivnosti na sveučilištima UCLA i UNLV



Članice projektnog tima EUsolis sudjelovale su na Godišnjoj konferenciji Američkog knjižničarskog društva (American Library Association - ALA) koja se održala od 27. lipnja do 2. srpnja 2024. u San Diegu, Kalifornija, SAD. Tijekom konferencije sudjelovale su u nizu zanimljivih izlaganja, uključujući teme poput „Breaking Boundaries: Harnessing the Power of Artificial Intelligence and ChatGPT to Transform Library Services,“ „Cultivating Community Relationships: Bridging the Gap Between Libraries and High School Career & Technical Education,“ „Understanding Needs for Library Facilities: Upcoming National Studies,“ „Organizing for Librarians: Skills for Successful Advocacy,“ te „Libraries Supporting the United Nations Sustainable Development Goals.“

Projekt EUsolis predstavljen je posterskim izlaganjem pod nazivom „Empowering VET Education: Bridging the EU Knowledge Gap in Vocational Schools (No 13)“ u okviru „Global Solutions Poster Session.“ Svi radovi mogu se pogledati na sljedećoj poveznici: https://annual2024.eventscribe.net/agenda.asp?pfp=Posters 

Izlaganje je privuklo pažnju američkih i međunarodnih sudionika, posebice na događanjima koje je organizirala ALA International Relations Round Table (IRRT), gdje su članice projektnog tima predstavile EUsolis projekt s naglaskom na nadolazeću EUsolis konferenciju.

Uz sudjelovanje na konferenciji, članice projekta posjetile su dva sveučilišta u SAD-u: Sveučilište Nevada u Las Vegasu (UNLV) i Sveučilište Kalifornije u Los Angelesu (UCLA). Tijekom posjeta održani su sastanci s upravom knjižnica i uredom za međunarodnu suradnju, gdje su izv. prof. dr. sc. Kosjenka Dumančić i izv. prof. dr. sc. Ivana Marić predstavile projektne aktivnosti EUsolis projekta. Tom prilikom uputile su poziv za sudjelovanje na EUsolis konferenciji te razgovarale o mogućnostima pokretanja suradnje na novim projektima koji bi mogli biti nastavak EUsolis projekta.

Pri neformalnom druženju, članice projekta diseminirale su projektne aktivnosti, posebno najavile konferenciju koja će se u okviru projekta EUsolis održati krajem 2024. godine te su se povezale s drugim stručnjacima koji su uključeni u različite međunarodne projekte. 

Uz sudjelovanje na konferenciji, članice projekta posjetile su dva sveučilišta u SAD-u: Sveučilište Nevada u Las Vegasu (UNLV) i Sveučilište Kalifornije u Los Angelesu (UCLA). Tijekom posjeta održani su sastanci s upravom knjižnica i uredom za međunarodnu suradnju, gdje su izv. prof. dr. sc. Kosjenka Dumančić i izv. prof. dr. sc. Ivana Marić predstavile projektne aktivnosti EUsolis projekta. Tom prilikom uputile su poziv za sudjelovanje na EUsolis konferenciji te razgovarale o mogućnostima pokretanja suradnje na novim projektima koji bi mogli biti nastavak EUsolis projekta.

Pri neformalnom druženju, članice projekta diseminirale su projektne aktivnosti, posebno najavile konferenciju koja će se u okviru projekta EUsolis održati krajem 2024. godine te su se povezale s drugim stručnjacima koji su uključeni u različite međunarodne projekte. 

Zagreb, 8. srpnja 2024.

Održana radionica pisanja znanstvenih i stručnih radova

U ponedjeljak, 17.6.2024., uspješno je održana online radionica pisanja znanstvenih i stručnih radova. Radionica je trajala od 13:30 do 15:00 sati, a okupila je 56 sudionika iz srednjih škola i drugih obrazovnih institucija diljem zemlje.

Na radionici su obrađene ključne teme vezane za pisanje i istraživanje, uključujući motivaciju za sudjelovanje, razliku između znanstvenog i stručnog članka, definiranje teme rada od ideje do realizacije, strukturu rada, citiranje i popis izvora, korištenje resursa i izvora podataka, preporuke za alate za analizu i pisanje te oblikovanje prezentacije. Prezentacija s radionice dostupna je ovdje.

EUsolis radionica pisanja znanstvenih i stručnih radova.pdf

Sve zainteresirane pozivamo da se prijave na Međunarodnu znanstvenu EUsolis Jean Monnet konferenciju koja će se održati od 12. do 13. prosinca 2024. godine u Zagrebu. Sudjelovanje na konferenciji je potpuno besplatno, a uključivanjem u konferenciju možete ostvariti brojne profesionalne i osobne pogodnosti te steći novo iskustvo i znanje. 

Opće informacije o konferenciji su već dostupne na ovoj stranici u sekcije Conference, a svoj interes za sudjelovanjem možete potvrditi registracijom

Hvala vam još jednom i radujemo se Vašem sudjelovanju!

Zagreb, 21. lipnja 2024.

U okviru EUsolis projekta održana Ljetna škola u Splitu

Ljetna škola održana od 8. do 10. svibnja 2024. godine u Elektrotehničkoj školi u Splitu bila je pravo mjesto za stjecanje novih i unaprjeđenje postojećih vještina, timski i kreativni rad, pripremu nastavnih materijala te formalno i  neformalno druženje sudionika. Tom su se prilikom na jednom mjestu okupili predstavnici 13 srednjih škola iz Hrvatske odnosno profesori, pedagozi, knjižničari te stručnjaci iz područja strukovnog obrazovanja.

Na samom početku Ljetne škole u Splitu, voditeljica projekta, izv. prof. dr. sc. Kosjenka Dumančić predstavila je teme i ciljeve Jean Monnet projekta EUsolis. Dodatno je naglasila važnost uspješnog prenošenja tih tema učenicima te poželjela svima puno kreativnosti i uspjeha na radionicama koje slijede, a također se osvrnula i na Dan Europe koji se poklopio s drugim danom Ljetne škole. Potom je ravnatelj Elektrotehničke škole Sanio Bačić, dipl. ing., prof. srdačno pozdravilo sve prisutne, izrazivši dobrodošlicu u ime Elektrotehničke škole Split. Nakon uvodnog obraćanja, ravnatelj Elektrotehničke škole Sanio Bačić, dipl. ing., prof. i knjižničarka Škole, Morana Perišić, prof. sudionicima su predstavili projekte Elektrotehničke škole Split i školske knjižnice.

Prije nego su se sudionici podijelili u timove, uvod u radionicu izrade nastavnih materijala i kvizova održala je dr. sc. Ana Rep, članica EUsolis tima, detaljno objašnjavajući način rada, ciljeve radionice i mogućnosti korištenja otvorenih nastavnih materijala u okviru nastavnih i izvannastavnih aktivnosti. Na samom kraju uvodnoga dijela svi su se sudionici predstavili i naglasili u okviru kojih predmeta izvode nastavu, a zatim su podijeljeni u timove kako bi započeli s radom.

Drugi dan Ljetne škole u Splitu bio je posvećen isključivo radionicama izrade nastavnih materijala. Rad u timovima obilježila je poticajna i kreativna atmosfera te su sudionici aktivno sudjelovali u stvaranju nastavnih materijala. Posljednji, treći dan Ljetne škole svih sedam timova prezentiralo je svoje materijale te su za svaku pripremljenu temu odigrani i povezani kvizovi. Prezentirane teme uključivale su mlade i aktivno društvo, volontiranje i solidarnost, održivu proizvodnju i potrošnju tekstila, zaštitu prava potrošača u EU, ulogu MSFI-a u EU te kulturnu baštinu. Svi su se sudionici aktivno uključili u diskusiju i recenziju pripremljenih materijala te su autorima dani konstruktivni prijedlozi za unaprjeđenje. Materijali su potom i završeni, a po konačnoj su recenziji i uređenju dostupni svim srednjim školama koje sudjeluju u projektu EUsolis kao pridruženi partneri na ovoj poveznici.

Nakon izlaganja svih pripremljenih materijala, predstavljeni su daljnji planovi aktivnosti EUsolis projekta, uključujući najavu međunarodne znanstvene konferencije u prosincu 2024. godine. Svi su pozvani na aktivno sudjelovanje u konferenciji. Nastavnicima su pritom načelno prezentirani mogući pristupi pisanju stručnih i znanstvenih radova, uz mogućnost dodatne edukacije za pisanje radova i uključenje u recenziranje radova s konferencije koja će se održati u okviru projekta EUsolis.

Provedena Ljetna škola u Splitu obogatila je sve sudionike novim znanjima i iskustvima, a produbljena i novostečena poznanstva ostavila su osjećaj zadovoljstva i probudila ideje za buduće suradnje.

Zagreb, 14. svibnja 2024.

Pripremni posjet EUsolis tima Elektrotehničkoj školi Split

Nastavno na održanu Proljetnu školu u Valpovu, u okviru EUsolis projekta planirana je i Ljetna škola. Članice projektnoga tima EUsolis, dr. sc. Ana Rep, Zrinka Udiljak Bugarinovski, univ. spec. oec. , dipl. knjiž., Marija Šimunović, prof., viši knjižničar i Davorka Jukica, dipl. oec., mag. bibl. posjetile su 29. i 30. travnja 2024. godine Elektrotehničku školu Split, pridruženu školu projekta. S predstavnicima Škole, ravnateljem Saniom Bečićem, dipl.ing., i knjižničarkom Morana Perišić, prof. održani su statanci u okviru pripremnog posjeta, a uoči EUsolis Ljetne škole. Na sastanku s ravnateljem i knjižničarkom dogovoren je program i sve pojedinosti Ljetne škole EUsolis projekta koja će se održati od 8. do 10. svibnja 2024. godine u Elektrotehničkoj školi Split. Domaćini su predstavnice EUsolis projekta proveli kroz Školu, otkrivajući im prekrasan ugođaj povijesne zgrade škole, školske laboratorije, dinamičnu atmosferu i školsku knjižnicu. Drugi radni dan obilježili su sastanci vezani uz medijsku popraćenost samoga događanja te su dogovorene sve pojedinosti. Dodatno su provedena tehnička testiranja kako bi sve bilo spremno za Ljetnu školu.

Članice EUsolis projekta izražavaju iskrenu zahvalnost domaćinima na produktivnom i kooperativnom pristupu. Radujemo se nastavku suradnje i daljnjim aktivnostima unutar EUsolis projekta.

Zagreb, 02. svibnja 2024.

U okviru EUsolis projekta održana Proljetna škola u Valpovu

Proljetna škola održana od 12. do 14. ožujka 2024. godine u Srednjoj školi Valpovo bila je pravo mjesto za učenje, timski i kreativni rad, pripremu nastavnih materijala te formalno i  neformalno druženje sudionika. Tom su se prilikom na jednom mjestu okupili predstavnici srednjih škola iz Hrvatske odnosno profesori, pedagozi, knjižničari te stručnjaci iz područja strukovnog obrazovanja.

Na svečanom početku Proljetne škole u Valpovu, pedagoginja Zdenka Lončarić, prof. srdačno je pozdravila sve prisutne, izrazivši dobrodošlicu u ime Srednje škole Valpovo i grada Valpova. Nakon njezinog uvodnog obraćanja, riječ je preuzela prof. dr. sc. Ivana Marić, članica EUsolis tima, koja je predstavila teme i ciljeve projekta EUsolis Jean Monnet. Naglasila je važnost uspješnog prenošenja tih tema učenicima te poželjela svima puno kreativnosti i uspjeha na radionicama koje slijede. Atmosferu su dodatno oplemenili domaćini, u izvedbi Zorana Podobnika, prof. i učenice Nore Pastulović, izvodeći popularnu pjesmu "Shallow". Potom je dr. sc. Dinko Župan predstavio povijest grada Valpova i bogatu valpovačku baštinu, pozivajući sudionike na povijesno-edukativnu šetnju gradom koja je predviđena za kraj Proljetne škole. Predstavnici Srednje škole Valpovo, Krunoslav Vukelić, prof. i Zdenka Lončarić, prof. pedagog potom su predstavili projekte i aktivnosti koje Škola provodi, ističući poseban naglasak na dobrobiti sudjelovanja u projektima za učenike. Na samom kraju uvodnog dijela, uvod u radionicu izrade nastavnih materijala i kvizova održala je dr. sc. Ana Rep, članica EUsolis tima, detaljno objašnjavajući način rada, ciljeve radionice i mogućnosti korištenja otvorenih nastavnih materijala u okviru nastavnih i izvannastavnih aktivnosti. Prije početka radionica, svi su se sudionici predstavili i naglasili u okviru kojih predmeta izvode nastavu, a zatim su podijeljeni u timove kako bi započeli s radom.

Drugi dan Proljetne škole Valpovo bio je posvećen isključivo radionicama izrade nastavnih materijala. Rad u timovima obilježila je poticajna i kreativna atmosfera te su sudionici aktivno sudjelovali u stvaranju nastavnih materijala. Na kraju dana, svih sedam timova prezentiralo je svoje materijale te su za svaku pripremljenu temu odigrani i povezani kvizovi. Prezentirane teme uključivale su održivi razvoj promatran s više aspekata, ulogu mladih u društvu EU-a i poticaj na njihovo aktivno sudjelovanje, važnost uvažavanja različitosti, ulogu računovodstvenih EU direktiva i uredbi na nacionalno zakonodavstvo s osvrtom na institucije EU-a. Svi su se sudionici aktivno uključili u diskusiju i recenziju pripremljenih materijala te su autorima dani konstruktivni prijedlozi za unaprjeđenje. Materijali su potom i završeni, a po konačnoj će recenziji i uređenju biti dostupni svim srednjim školama koje sudjeluju u projektu EUsolis kao pridruženi partneri. U večernjem je programu uz neformalno druženje odigran i kviz znanja na temu Europe.

Posljednji dan Proljetne škole obilježilo je izlaganje ravnateljice Srednje škole Valpovo, Svjetlane Kalpić, dipl.ing. na temu provedbe projekata u Školi. Potom je dr. sc. Dinko Župan održao predavanje na temu Primjer dobre prakse: Doprinos u razvoju prosvjetnog, kulturnog i sveukupnog društvenog života Grada Valpova. Sudionici su imali priliku posjetiti Memorijalni centar Matije Petra Katančića i Edukacijsko-interpretacijski centar te Muzej Valpovštine. Nakon predavanja i edukacijskog vođenja, predstavljeni su daljnji planovi aktivnosti EUsolis projekta, uključujući najavu međunarodne konferencije u prosincu 2024. godine. Svi su pozvani na aktivno sudjelovanje u konferenciji. Nastavnicima su pritom načelno prezentirani mogući pristupi pisanju stručnih i znanstvenih radova, uz mogućnost dodatne edukacije za pisanje radova i uključenje u recenziranje radova s konferencije koja će se održati u okviru projekta EUsolis.

Provedena Proljetna škola u Valpovu obogatila je sve sudionike novim znanjima i iskustvima, a produbljena i novostečena poznanstva ostavila su osjećaj zadovoljstva i probudila ideje za buduće suradnje.

Zagreb, 22. ožujka 2024.

Posjet EUsolis tima Srednjoj školi Valpovo

U okviru EUsolis projekta planirane su Proljetna i Ljetna škola namijenjene srednjoškolskim nastavnicima i knjižničarima. Članice projekta dr. sc. Ana Rep, Marija Šimunović, prof., viši knjižničar i Davorka Jukica, dipl. oec., mag. bibl. 16. veljače 2024. godine posjetile su Srednju školu Valpovo kako bi dogovorile pojedinosti Proljetne škole koja će se održati u toj srednjoj školi. Ravnateljica Svjetlana Kalpić, dipl. ing. i pedagoginja Zdenka Lončarić, prof. pružile su srdačnu dobrodošlicu te predstavile bogatu školsku atmosferu.

Na održanom su sastanku o suradnji s ravnateljicom i pedagoginjom dogovoreni detalji nadolazeće Proljetne škole koja će se održati od 12. do 14. ožujka 2024. godine u Srednjoj školi Valpovo. Razgovaralo se o programu događanja i aktivnostima unutar EUsolis projekta te je zajedničkom suradnjom oblikovan plan trodnevnoga događanja.

Uz stručno vodstvo dr. sc. Dinka Župana, višeg znanstvenog suradnika na Institutu za povijest, istražena je i povijest grada Valpova pri čemu je posjećen Memorijalni centar Matije Petra Katančića i Muzej Valpovštine – Valpovački dvorac Prandau-Normann.

Na samome kraju posjeta održano je predstavljanje projekta EUsolis učenicima ekonomske škole i gimnazije. Između ostaloga, upoznati su s predstojećim EU parlamentarnim izborima te su pozvani na aktivno sudjelovanje. Njihov velik interes za europske teme predstavlja ohrabrujući korak prema budućnosti, a kviz znanja na kojem su najboljima dodijeljene prigodne nagrade bio je prilika za dodatnu motivaciju.

Članovi EUsolis projekta izražavaju iskrenu zahvalnost domaćinima na iznimnoj gostoljubivosti. Njihova otvorenost i dijeljenje svakodnevice ostavit će trajne uspomene. Radujemo se nastavku suradnje i daljnjim aktivnostima unutar EUsolis projekta.

Zagreb, 19. ožujka 2024.

Učenici Osnovne škole Pantovčak sudjelovali u projektnim aktivnostima

28. veljače 2024. godine srdačno smo dočekali 54 učenika Osnovne škole Pantovčak. Voditeljica EUsolis projekta, izv. prof. dr. sc. Kosjenka Dumančić održala je motivirajuće izlaganje o Europskoj uniji. Učenici su pokazali velik interes i pohvalili se svojim znanjem o povijesti, simbolima i osnivačima EU-a, s posebnim naglaskom na osnivače EU-a Jean Monneta i Roberta Schumana. Sudionici su učvrstili svoje znanje o trenutnim zemljama članicama, novčanica eura te su naučili krilaticu EU-a začinjenu tišim pjevušenjem himne EU-a na kraju. Nakon izlaganja, zajedno smo igrali interaktivnu edukativnu igru, odgovarali na pitanja o EU te razvijali zajedničko razumijevanje europskih tema.

Izv. prof. dr. sc. Dajana Barbić održala je sljedeće izlaganje na temu financijske pismenosti. Učenici su ne samo pokazali odlično znanje, već su usvojili i nove pojmove o osobnom budžetu, razlici između želje i potrebe, načinima zarade te kako mudro upravljati financijama i štedjeti novac.

Učenicima su podijeljeni promotivni materijali u suradnji s Predstavništvom Europske komisije u Hrvatskoj, a posebno su se razveselili EU publikacijama prilagođenima njihovoj dobi.

Na samom kraju, učenici su posjetili izložbu "Kina u 8 slika" u suradnji s Konfucijevim institutom Sveučilišta u Zagrebu i Veleposlanstvom NR Kine u Republici Hrvatskoj.

Zagreb, 29. veljače 2024.

EUsolis projekt u emisiji "Studentski grad" na Mreži TV

Dio članica EUsolis tima ponosno je predstavio projekt EUsolis, istaknuvši njegovu svrhu i ciljeve, ali i sve module koji su temeljito razvijani kako bi se potaknula razmjena znanja između visokoškolskih i srednjoškolskih institucija.

Posebno je istaknuta važnost europskih tema u transferu znanja te je naglašena uloga nastavnika i knjižničara srednjih škola u prenošenju tog znanja na mlade generacije.

Hvala Mreži TV i emisiji "Studentski grad" na prilici da podijelimo našu strast i predanost u stvaranju bolje budućnosti kroz obrazovanje!

Video materijal možete pogledati ovdje

Zagreb, 20. veljače 2024.

Održan posljednji okrugli stol na temu Održivi gradovi

U petak, 2. veljače 2024. godine na Ekonomskom fakultetu Sveučilišta u Zagrebu održan je posljednji u nizu planiranih Okruglih stolova čija tema prati 4. modul projekta EUsolis – Održivi gradovi

Nakon srdačnog pozdrava i kratkog obraćanja voditeljice projekta izv. prof. dr. sc. Kosjenke Dumančić, 42 sudionika, od kojih je pola bilo online, imala su priliku slušati izvrsna predavanja gostiju predavača i koordinatorice okruglog stola izv. prof. dr. sc. Ivane Marić

Započelo se razmišljanjem o gradovima budućnosti, a zatim se otišlo malo na more (nažalost samo virtualno), točnije do grada Visa – izvrsnog primjera održivog grada o kojem je govorio iz prve ruke gradonačelnik grada Visa, gospodin Ivo Radica.

U nastavku programa, svoje bogato iskustvo vođenja grada te potencijalne izazove s kojima se pritom moguće susresti, živopisno je prenio bivši gradonačelnik grada Karlovca, dr. sc. Damir Jelić.

Nezaobilazna pauza za druženje i dijeljenje ideja pripremila je sudionike za posljednje predavanje ovog ciklusa – zanimljive teme vrlo bliske nastavnicima i knjižničarima: Sretne škole – sretni gradovi, o kojoj je govorila mr. sc. Judita Cuculić Župa, viša stručna savjetnica pri Europskoj komisiji u Hrvatskoj.


Zagreb, 5. veljače 2024.

Održan okrugli stol na temu Raznolikost

U drugom dijelu događanja autorice priručnika „Raznolikost“ (izv. prof. dr. sc. Maja Klindžić, izv. prof. dr. sc. Kosjenka Dumančić, Marija Šimunović, prof., viši knjižničar) su kratko predstavile sadržaj publikacije koji, između ostalog, sadržava i rezultate istraživanja o cijenjenju različitosti među srednjoškolcima. Autorice su ujedno opisale načine na koje publikacija može koristiti srednjoškolskim nastavnicima, učenicima i drugim zainteresiranim čitateljima. Potom je pedagoginja i sociologinja, Maja Šintić, prof., zaključila ovo događanje predstavljanjem jednog pozitivnog i recentnog primjera odgojne prakse u području tolerancije i prihvaćanja različitosti među učenicima srednje Turističko-ugostiteljske škole u Šibeniku. Okrugli stol je obilježen velikim interesom publike, među kojima su bili prisutni ravnatelji, nastavnici, pedagozi i knjižničari odgojno-obrazovnih ustanova, njih ukupno 30, iz svih dijelova Republike Hrvatske, te se u oba dijela događanja razvila rasprava i razmjena različitih iskustava među sudionicima, ali i ideje za nove projekte. 


Zagreb, 22. prosinca 2023.

Na Ekonomskom fakultetu je u ponedjeljak, 18.12.2023. održan 3. okrugli stol na temu „Raznolikost, jednakost i uključivanje u europskom društvu“ kao aktivnost koja je predviđena planom Jean Monnet projekta EUsolis. U prvom dijelu događanja predstavnice različitih institucija predstavile su koncept „raznolikosti, jednakosti i uključivanja“ odnosno njegovu primjenu u različitim okruženjima kao i načine na koje se izazovi i prepreke povezane s ovim konceptom mogu smanjiti i prevladati. Tako je zamjenica Pučke pravobraniteljice, Dijana Kesonja, univ. spec. iur., predstavila rezultate istraživanja Pučke pravobraniteljice o pojavnim oblicima diskriminacije u Republici Hrvatskoj. Potom je zamjenica ravnateljice Agencije za mobilnost i programe EU, Ljubica Petrović Baronica, između ostalog pojasnila načine na koje je moguće uključiti različite skupine učenika u programe mobilnosti u srednjim školama. Konačno, izv. prof. dr. sc. Maja Klindžić s Ekonomskog fakulteta Sveučilišta u Zagrebu kratko se osvrnula na raznolikost s obzirom na spol i to specifično na razlike u plaćama između muškaraca i žena kao i načine na koje se taj jaz može reducirati. 

EUsolis projektni tim održao okrugli stol na Interliberu

U sklopu najveće nacionalne književne manifestacije – Interlibera, 10. studenoga 2023. godine, na štandu Sveučilišta u Zagrebu održan je drugi okrugli stol u okviru EUsolis projekta na temu "Mogućnosti povezivanja nastavnika i knjižničara preko EU projekata – Predstavljanje priručnika EUsolis Jean Monnet projekta“. Ovo je događanje, osim 32 pridružena srednjoškolska nastavnika, knjižničara i drugih stručnjaka u području odgoja i obrazovanja, privuklo i zainteresirane prolaznike koji su posjetili Interliber.

Kako bi se stvorila dinamična atmosfera, sudionici događanja također su bili aktivno uključeni u diskusiju i to putem dijeljenja svojih iskustava uz pomoć aplikacijskoga rješenja. Na taj je način komunikacija od strane panelistica išla u smjeru iznalaženja odgovora u manje poznatim područjima koja su iskazali sudionici događanja.

Zagreb, 10. studenoga 2023.

Sudjelovanje članica projektnog tima na sastanku mreže Europe Direct Hrvatska i partnera 


Na ovogodišnjem sastanku mreže Europe Direct Hrvatska i partnera, koji se održao u Šibeniku i na Zlarinu od 18. do 20. listopada 2023., sudjelovale su članice EUsolis projekta, Marija Šimunović i Zrinka Udiljak Bugarinovski. Tijekom sastanka raspravljalo se o ključnim temama za 2024. godinu, komunikacijskim kampanjama, digitalnoj transformaciji, te planovima za suočavanje s okolišnim, digitalnim, socioekonomskim i geopolitičkim izazovima u kontekstu Plana za oporavak i otpornost. Posebna pažnja posvećena je europskim izborima 2024. te mogućnostima suradnje s institucionalnim partnerima na promoviranju EU programa i inicijativa. Razmatrane su i opcije prekogranične suradnje, čime se otvaraju nove prilike za zajedničke projekte i inicijative.


Članovi projekta EUsolis iskoristili su ovu priliku za diseminaciju projektnih aktivnosti tijekom neformalnog druženja s ostalim sudionicima. Tom prilikom posebno su najavili konferenciju koja će se u okviru projekta EUsolis održati krajem 2024. godine. Također, povezali su se s drugim stručnjacima iz područja EU-a, s ciljem proširenja suradnje i uključivanja novih partnera u EUsolis projekt.


Sastanak je bio odlična prilika za razmjenu ideja i uspostavljanje novih suradnji, koje će pridonijeti daljnjem jačanju EU inicijativa u Hrvatskoj.

Zagreb, 24. listopada 2023.

Održan Okrugli stol na temu "Mladi i aktivno društvo Europske unije"

U ponedjeljak, 16. listopada 2023. na Ekonomskom fakultetu – Zagreb održan je prvi okrugli stol u okviru projekta EUsolis na temu "Mladi i aktivno društvo Europske unije". Okrugli je stol održan u hibridnom obliku. Događanju je prisustvovao 41 sudionik – srednjoškolski profesori i knjižničari te stručnjaci iz područja odgoja, obrazovanja i osposobljavanja iz cijele Hrvatske što potvrđuje velik interes za projekt EUsolis (njih 15 uživo na Ekonomskom fakultetu te 26 sudionika koji su sudjelovali online).

Na samom početku, pozdravni je govor održala voditeljica projekta, izv. prof. dr. sc. Kosjenka Dumančić, dok je uvod u program okrugloga stola prezentirala dr. sc. Ana Rep te je također moderirala cijelo događanje.

Prvo je izlaganje održao Marko Miočić, profesor iz Prve riječke hrvatske gimnazije, škole ambasadora Europskoga parlamenta. Profesor Miočić podijelio je sa sudionicima primjere dobre prakse koje u području promocije EU vrijednosti Prva riječka hrvatska gimnazija izvodi kao škola ambasador Europskoga parlamenta u okviru izvannastavnih aktivnosti. Između ostaloga, prezentiran je EPAS projekt u kojem Škola sudjeluje, rezultati provedenoga istraživanja stavova učenika/ca o Europskoj uniji, Europski nastavni moduli te aktivnosti u Školi i suradnja s drugim školama i udrugama civilnoga društva. Nakon izrazito zanimljivoga izlaganja profesora Miočića uslijedila je kratka diskusija.  

U nastavku događanja, Nataša Vinković, profesorica iz Gimnazije Vukovar, škole ambasadora Europskoga parlamenta prezentirala je primjere dobre prakse Gimnazije Vukovar u području edukacije učenika o EU temama. Profesorica Vinković je sudionicima približila značaj i ulogu škola ambasadora Europskoga parlamenta, prezentirala vrijedne primjere aktivnosti koje Škola provodi, podijelila svoja iskustva u vođenju učenika kroz EU teme, naglasila relevantne izazove s kojima se u tom radu susreću kao i načine na koje ih premošćuju te prezentirala neke od istaknutijih događanja u ovoj godini. Također, posebno je istaknula aktivnosti koje provodi u području osvješćivanja mladih o važnosti izlaska na izbore. Nakon inspirativnoga izlaganja također je uslijedila kratka diskusija.

U posljednjem dijelu događanja, sudionicima su predstavljeni rezultati ankete provedene na edukaciji na temu Mladi i aktivno društvo Europske unije koja je za nastavnike i knjižničare u okviru EUsolis projekta održana u ožujku 2023. godine. Nakon prezentacije rezultata proveden je interaktivan kviz kako bi se dobili dodatni inputi vezani uz trenutno stanje, primjere dobre prakse, izazove na koje se nailazi kao i njihova potencijalna rješenja, a sve u području implementacije tema vezanih uz mlade i aktivno društvo EU-a u nastavne i izvannastavne aktivnosti srednjih škola. 

Nakon provedenoga kviza koji je bio isprepleten diskusijom među sudionicima, predstavljen je priručnik Mladi i aktivno društvo EU-a, autorica izv. prof. dr. sc. Kosjenke Dumančić, dr. sc. Ane Rep i Marije Šimunović, prof., viši knjižničar. Priručnik, kao jedan od rezultata EUsolis projekta, odgovor je na input sudionika projekta kako bi im dodatni materijali olakšali implementaciju spomenute teme u nastavne i izvannastavne aktivnosti.

Na samome kraju, sudionici su pozvani na diseminaciju projekta i njegovih aktivnosti i rezultata, provedena je evaluacija samoga događanja te su najavljene aktivnosti koje slijede. Sudionici su iskazali veliko zadovoljstvo održanim događanjem, podijelili svoja stajališta o željenom smjeru budućih aktivnosti, dok su članice projekta srdačno zahvalile svim sudionicima i iskazale motivaciju za dodatno unaprjeđenje projektnih aktivnosti, sve s ciljem što kvalitetnijih rezultata te u konačnici uspješnoga širenja vrijednosti i znanja o EU među mladima.

Zagreb, 17. listopada 2023.

Diseminacija projektnih aktivnosti na European University of Georgia i Batumi Shota Rustaveli State University

Članovi projekta EUsolis od 25. do 29. rujna 2023. godine posjetili su dva sveučilišta u Gruziji. Na European University održani su sastanci s upravom sveučilišta te uredom za međunarodnu suradnju pri čemu je dr. sc. Ana Rep predstavila projektne aktivnosti projekta EUsolis kao i mogućnosti pokretanja suradnje u okviru novih potencijalnih projekata koji bi se nastavili na EUsolis projekt. Zaključeno je kako će fokus novoga projektnog prijedloga biti na većoj promociji EU vrijednosti među populacijom građana EU zemalja, a posebice onih koji nisu dio EU-a. 

Uprava Sveučilišta podijelila je s predstavnicima EUsolis projekta i svoja iskustva u provođenju sličnih projekata pri čemu su razmijenjeni i projektni rezultati u formi priručnika.

Članovi projektnog tima sudjelovali su i na Jean Monnet međunarodnoj konferenciji pod nazivom “Democracy, Rule of Law, and Protection of Human Rights in the European Union” na kojoj je dr. sc. Kristijan Poljanec prezentirao rad u koautorstvu s voditeljicom projekta, izv. prof. dr. sc. Kosjenkom Dumančić na temu Revisiting the Online Platforms' Liability for Storing Illegal Content under the New Digital Services Act.   

Konferencija je održana na Batumi Shota Rustaveli State University, Faculty of Law and Social Sciences te je akademski događaj projekta Jean Monnet Chair "The European Union’s fundamental values: Democracy, Rule of Law and Protection of Human Rights" koji financira Europska unija u okviru programa Erasmus+.

Pri neformalnom druženju, članovi projekta diseminirali su projektne aktivnosti, posebno najavili konferenciju koja će se u okviru projekta EUsolis održati krajem 2024. godine te se povezali s drugim profesorima koji su uključeni u Jean Monnet projekte.

Zagreb, 2. listopada 2023.

Sudjelovanje na međunarodnoj znanstvenoj konferenciji "Global Education, Teaching & Learning Conference 2023" 

Voditeljica projekta EUsolis, izv. prof. dr. sc. Kosjenka Dumančić sudjelovala je 29. rujna 2023. godine na međunarodnoj znanstvenoj konferenciji Global Education, Teaching & Learning Conference 2023 te prezentirala rad u okviru projekta pod naslovom Enhancing European Citizenship Education: Exploring Integration of EU Topics in Secondary Schools Curriculum autorica Rep, A., Dumančić, K. i Načinović Braje, I. Doprinos rada očituje se u istraživanju percepcija i spremnosti učitelja i knjižničara u hrvatskim srednjim školama za uključivanje tema vezanih za EU u svoju nastavu i izvannastava te u preporukama za poboljšanje kurikuluma i uvođenje gostujućih predavača, primjera iz stvarnog svijeta i praktičnih vježbi.

Rad će biti dostupan po objavi Zbornika.

Zagreb, 30. rujna 2023.

Sudjelovanje na međunarodnoj znanstvenoj konferenciji "Empowering Change: Fostering Social Entrepreneurship for a Sustainable Future" 

Članica projekta EUsolis, dr. sc. Ana Rep sudjelovala je od 7. do 8. rujna 2023. godine na međunarodnoj znanstvenoj konferenciji PROSPER "Empowering Change: Fostering Social Entrepreneurship for a Sustainable Future". Konferencija je organizirana u okviru aktivnosti projekta PROSPER na Ekonomskom fakultetu Sveučilišta u Zagrebu u hibridnom formatu. 

Tom je prilikom dr. sc. Ana Rep prezentirala rad pod naslovom ASSESSING NON-FINANCIAL REPORTING: A STUDY OF STUDENT PERCEPTIONS AND CORPORATE PRACTICES IN CROATIA, autora Rep, A., Dumančić, K. i Piršić, D. koji predstavlja jedan od rezultata projekta EUsolis. Doprinos rada očituje se u istraživanju stanja nefinancijskog izvještavanja u Hrvatskoj, obuhvaćajući poduzetničke prakse i percepcije studenata te u preporukama za poboljšanje nefinancijskog izvještavanja i njegovo uključivanje u obrazovne programe. Rad je originalan po svom dvostrukom pristupu, jer se bavi i poslovnim praksama i obrazovnom dimenzijom nefinancijskog izvještavanja, što osigurava temelj za poboljšanje budućih poslovnih praksi koje će oblikovati današnji studenti.

Rad će biti dostupan po objavi Zbornika.

Zagreb, 11. rujna 2023.

Sudjelovanje na 88. Svjetskom knjižničarskom i informacijskom kongresu Međunarodnog saveza knjižničarskih društava i ustanova 2023 (IFLA WLIC 2023)

Predkonferencija IFLAcamp#9 održana je od 18. i 19. kolovoza 2023. u Goethe-Institut Niederlande u Rotterdamu, Nizozemska, dok je sama konferencija održana od 21. do 25. kolovoza 2023. Naziv i sadržaj konferencije povezan je s vještinama koji su knjižničari, iz svih krajeva svijeta, razmjenjivali jedni s drugima.

Članica projekta EUsolis, Marija Šimunović, prof., viša knjižničarka je kao tajnica radne grupe IFLA NPSIG (New Proffesiolnal Special Interest Group) sudjelovala u nizu aktivnosti.

IFLAcamp#9 18.-19.8.2023.

o   Organizirala je i vodila program nekonferencije IFLAcamp#9

o   Održala je radionicu za knjižničare na temu: Erasmus+ possibilities for librarians na IFLAcamp#9

o   Bila je članica tima za izradu mobilne igre SDG Librarian na platformi aplikacije Actionbound. Igra je napravljena za sudionike IFLAcamp#9 i lokacijski je smještena u Rotterdam. Posjećujući određene točke po gradu, željeli smo povezati priču o UN Ciljevima održivog razvoja i važnosti uloge knjižnica u njihovom ostvarenju.

IFLA WLIC 2023 – Sesija 2015: Knjižničarski flashmob, 21.8.2023. 

o   Sudjelovala je u organizaciji, planiranju i provedbi vrlo uspješnog događanja LIBRARIAN flashmob na glavnom željezničkom kolodvoru - Rotterdam Central Station u Rotterdamu. Na temelju ideje skupine nizozemskih kolega i inspirirana mnogim svjetski poznatim nizozemskim piscima dječjih knjiga, poput Annie M.G. Schmidt ili Annet Schaap, ovogodišnjim flashmob-om naglasila je važnost čitanja djeci. Na događanju su sudjelovali knjižničari iz cijelog svijeta te su 5 minuta na glavnom trgu čitali dječje knjige na svom materinjem jeziku. Kako su brojni knjižničari donijeli sa sobom knjige, iste su mogli donirati za knjižnice u ratom pogođenoj Ukrajini. Događaj je izazvao veliki interes građana te je bio odlično posječen. Dio atmosfere – ovdje.

IFLA WLIC 2023 – Sesija: 030: Poslovni sastanak IFLA Sekcije za audiovizualnu građu i multimediju (IFLA AVMS)

o   Na poziv predsjednice Sekcije Anne Bohn, pozvana je na poslovni sastanak Sekcije kao novi član u izbornoj proceduri „IFLA Co-opted members“. U svom radu u NPSIG imala je priliku surađivati s članovima IFLA AVMS s kojima je prošle godine održana uspješna radionica na IFLA WLIC 2022 „Digital Skills on Fire“.

IFLA WLIC 2023 - Sesija 079: „Toxic Librarianship and Leadership?: Strategies and Methods in Addressing Difficult Workplace Environments, 21.8.2023.

o   Suradnja Sekcije Continuing Professional Development and Workplace Section, Sekcije Management and Marketing Section i IFLA NPSIG - moderiranje sesije.

o   Na sesiji je sudjelovalo više od 100 knjižničara iz različitih zemalja, a zadatak moderatora je bio potaknuti raspravu na temu i interaktivni razgovor o temi.

IFLA WLIC 2023 - Sesija 131: Library Job Stories: Finding Jobs and Learning about the Requirements, 22.8.2023.

o   Sudjelovanje u organizaciji sesije u suradnji s IFLA NPSIG i IFLA Sekcije za menadžment knjižničarskih društava

o   Sesija je organizirana u hibridnoj varijanti tako da je prenošena mrežno za sudionike na daljinu. Bila je iznimno dobro posjećena te su predstavljeni načini zapošljavanja u knjižničarstvu na primjerima iz Poljske, Malezije, Sjedinjeih Američkih Država, Puerto Rica i Njemačke. Sesija je bila popraćena velikom mrežnom aktivnošću kolega knjižničara koji su sesiju pratili putem mreže.

IFLA WLIC 2023 - Sesija 114: Poslovni sastanak radne grupe IFLA NPSIG, 23.8.2023.

o   Sudjelovanje u organizaciji, planiranju i provedbi službenog sastanka Radne grupe. Predstavljeni su daljnji planovi radne grupe, izvještaj o dosadašnjem radu te osobne priče sudionika koje su dovele do većeg uključenja u stručni rad međunarodne organizacije IFLA. 

IFLA WLIC 2023 – Posterska sesija 22. i 23. 8. predstavljanje postera s temom: No. 164: „Dissemination of knowledge and skills between secondary education and tertiary education stakeholders for the benefit of new generations of young Europeans – Academic library point of view“

o   Uspješno predstavljanje projekta EUsolis knjižničarima diljem svijeta koji su bili ugodno iznenađeni idejom projekta i dobrim primjerom visokoškolske knjižnice koja je u centru prijenosa znanja između akademske zajednice i srednjoškolskog obrazovanja. Bilo je puno pitanja o projektu, mnoštvo komentara i pitanja oko detalja projekta te želja za predstavljanjem budućih rezultata projekta. 

o   Poster je dostupan u IFLA repozitoriju.

Na IFLA WLIC konferenciji sudjelovalo je preko 3000 knjižničara iz preko 100 zemalja svijeta koji su se ponovno okupili na jednom mjestu nakon trogodišnje stanke i održavanja virtualnih sastanaka i konferencija. 

Zagreb, 1. rujna 2023.

Održana edukacija 4. modula: Održivi gradovi

U utorak, 16. svibnja 2023. u prostoru Vijećnice Ekonomskog fakulteta - Zagreb održana je četvrta edukacija u okviru projekta EUsolis iz modula Održivi gradovi. Pozdravni je govor održala izv. prof. dr. sc. Kosjenka Dumančić, dok je dr. sc. Ana Rep sa sudionicima nastavila zanimljivu diskusiju kroz koju su sudionici iskazali svoje stavove o održivosti, ali se i osvrnuli na vlastiti doprinos održivosti u cjelini. 

Na izrazito zanimljiv i poučan način temu Održivi gradovi - postojeće stanje i mogućnosti napretka sudionicima edukacije prezentirala je mr. sc. Judita Cuculić Župa, viša stručna savjetnica pri Europskoj komisiji u Hrvatskoj, na čemu je EUsolis tim jako zahvalan.

U nastavku događanja je izv. prof. dr. sc. Ivana Marić nastavila također vrlo zanimljivo predavanje naslovljeno Održivi gradovi - primjer grada Hvara, dok je na samom kraju Marija Šimunović, prof., viši knjižničar prezentirala temu Održivi gradovi - izvori podataka i inicijative na EU razini. 

Od jeseni kreću nove projektne aktivnosti koje će se temeljiti na odrađenim edukacijama, a svi sadašnji, ali i potencijalno novi sudionici dobro su došli da se pridruže projektnim aktivnostima koje slijede kako bi se svjesnost o EU vrijednostima što je moguće više proširila, a stečeno znanje u konačnici i primijenilo.

Zagreb, 18. svibnja 2023.

Održana edukacija 3. modula: Raznolikost

U ponedjeljak, 15. svibnja 2023. u Knjižnično-dokumentacijskom centru Ekonomskog fakuletea - Zagreb održana je treća edukacija u okviru projekta EUsolis iz modula "Raznolikost". Na samom početku, pozdravni je govor održala izv. prof. dr. sc. Kosjenka Dumančić, prodekanica za strateška partnerstva i projekte i koordinatorica projekta EUsolis koja je zahvalila srednjoškolskim nastavnicima, knjižničarima i stručnjacima iz područja obrazovanja i osposobljavanja na još jednom lijepom odazivu na edukaciju. 

Izv. prof. dr. sc. Maja Klindžić održala je vrlo informativno i zanimljivo predavanje na temu Raznolikost kao vrijednost EU - određenje, vrste i upravljanje različitostima u društvu te je prezentirala rezultate Istraživanja o cijenjenju različitosti među maturantima srednjih strukovnih škola. 

EUsolis tim iznimno je zahvalan doc. dr. sc. Tijana Vukojičić Tomić s Pravnog fakulteta Sveučilišta u Zagrebu koja je održala predavanje na temu Konceptualizacija različitosti – pravo Europske unije, nacionalno zakonodavstvo i primjena u praksi. 

Na samom kraju je predavanje na temu Raznolikost - izvori podataka i inicijative na EU razini održala Davorka Jukica, dipl. oec., mag. bibl. 

Zagreb, 18. svibnja 2023.

Sudjelovanje na 14. međunarodnoj konferenciji Odyssey

Članica projekta EUsolis, izv. prof. dr. sc. Kosjenka Dumančić (voditeljica projekta) sudjelovala je od 10. do 13. lipnja 2023. godine na 14. međunarodnoj konferenciji Odyssey koju organizira od 2002. godine Ekonomski fakultet Sveučilišta u Zagrebu te je prezentirala rad pod naslovom Legal and Economic Analysis of Eurozone Countries in the Wake of High Inflation Rates: Multivariate Method Approach. Rad je dostupan na stranicama konferencije i u dijelu Publikacije.

Zagreb, 15. svibnja 2023.

Održana edukacija 2. modula: Mladi i aktivno društvo Europske unije

U petak, 24. ožujka 2023. u Knjižnično-dokumentacijskom centru Ekonomskog fakulteta – Zagreb održana je druga edukacija u okviru projekta EUsolis na temu "Mladi i aktivno društvo Europske unije". Događanju je prisustvovalo 37 srednjoškolskih profesora i knjižničara te stručnjaka iz područja odgoja i obrazovanja iz cijele Hrvatske što potvrđuje velik interes za projekt EUsolis.

Na samom početku, pozdravni je govor održala dekanica Ekonomskog fakulteta Zagreb, izv. prof. dr. sc. Sanja Sever Mališ. Nakon uvoda, izv. prof. dr. sc. Kosjenka Dumančić prodekanica za strateška partnerstva i projekte i koordinatorica projekta EUsolis zahvalila je na lijepom odazivu na edukaciju te je održala predavanje na temu Institucije Europske unije gdje je pojasnila uloge europskih institucija i uvriježene zabune vezane za nazive i uloge institucija.

U nastavku događanja, izv. prof. dr. sc. Maja Klindžić održala je predavanje i predstavila istraživanje na temu "EU identitet, EU skepticizam, EU mobilnost i migracije - stavovi i namjere maturanata", a predavanje na temu "Europska strategija za mlade - hrvatska perspektiva" održala je dr. sc. Ana Rep. Na samom kraju Marija Šimunović, prof., viši knjižničar održala je izlaganje na temu ”Mladi i aktivno društvo Europske unije - izvori podataka i inicijative na EU razini”.

Na kraju edukacije, sa sudionicima su podijeljene informacije o nastavku aktivnosti projekta, a sudionici su pozvani na diseminaciju projekta u svojim školama i knjižnicama.

Članice projekta EUsolis zahvalne su svim sudionicima na iskazanom interesu i entuzijazmu koji su pokazali za vrijeme trajanja edukacije te se vesele svim budućim zajedničkim aktivnostima i ponovnim susretima, imajući na umu zajednički cilj širenja EU vrijednosti kako bismo svi zajedno postali informirani i aktivni građani EU-a.

Zagreb, 30. ožujka 2023.

Održana edukacija 1. modula: Solidarna Europa

U petak, 3. veljače 2023. u Knjižnično-dokumentacijskom centru Ekonomskog fakulteta – Zagreb održana je prva edukacija u okviru projekta EUsolis na temu "Solidarna Europa". Događanju je prisustvovalo 52 srednjoškolskih profesora i knjižničara te stručnjaka iz područja odgoja, obrazovanja i osposobljavanja iz cijele Hrvatske što potvrđuje velik interes za projekt EUsolis.

Na samom početku, pozdravni govor i uvod u edukaciju održala je dr. sc. Ana Rep te je također moderirala cijelu edukaciju. Prisutnima su se nakon toga preko Google Meet platforme iz Bruxellesa  obratile Brenda Maher, Matea Fumić i Daria Arlavi, Directorate-general Education, Youth, Sport and Culture (DG EAC) i održale predavanja na temu "Jean Monnet Actions – oportunities for schools".

Nakon izlaganja gošći iz Bruxellesa, izv. prof. dr. sc. Kosjenka Dumančić prodekanica za strateška partnerstva i projekte i koordinatorica projekta EUsolis održala je predavanje na temu "Zašto je važna EU – osvrt na povijest kao temelj za budućnost".

Na samom kraju edukacije, sudionicima su predstavljeni ciljeve projekta koje je budućim aktivnostima potrebno ostvariti, vremenski okvir tih aktivnosti te očekivanja od sudionika projekta. Sudionici su pozvani na diseminaciju projekta u svojim školama i knjižnicama.


U nastavku događanja, izv. prof. dr. sc. Ivana Marić održala je predavanje na temu "Solidarna Ekonomija", a predavanje na temu "Solidarna Europa – izvori podataka i inicijative na EU razini" održala je Marija Šimunović, prof., viši knjižničar.

Članice projekta EUsolis zahvalne su svim sudionicima na iskazanom interesu i entuzijazmu koji su pokazali za vrijeme trajanja edukacije te se vesele svim budućim aktivnostima i ponovnim susretima, a sve u cilju širenja EU vrijednosti kako bismo svi zajedno postali aktivni građani EU-a.











Zagreb, 13. veljače 2023.

Održana su dva aktualna i zanimljiva predavanja 

U okviru projekta EUsolis na Ekonomskom fakultetu Zagreb, u prostoru Knjižnično-dokumentacijskoga centra, u srijedu, 7. prosinca 2022. godine od 11:00 do 12:30 sati, održana su dva aktualna i zanimljiva predavanja. Predavanja su održale Danijela Marković Krstić, voditeljica Odjela za Europski potrošački centar na temu "Zamke prilikom on line kupovine", te Mirela Skočić, voditeljica Službe za provedbu politike zaštite prava potrošača pri Ministarstvu gospodarstva i održivog razvoja na temu "Zamjena hrvatske kune eurom".

Predavanjima su prisustvovali srednjoškolski profesori i knjižničari te učenici 3. i 4. razreda kao i zainteresirani sveučilišni nastavnici, studenti i knjižničari Ekonomskog fakulteta Zagreb. Sudionici su imali prilike čuti više informacija o poteškoćama i prijevarama prilikom online kupnje, upoznati su sa svojim pravima i obvezama prilikom online kupnje te su pozvani da kupnju obavljaju putem provjerenih mrežnih prodajnih mjesta s posebnim naglaskom na upoznavanje s Općim uvjetima poslovanja. Sudionici su također imali prilike saznati detaljne informacije o proceduri uvođenja eura, etičkom kodeksu, dvojnom iskazivanju cijena, samim novčanicama eura, pojmu „iluzije novca“ te dodatnoj mrežnoj stranici o informiranju vezano za euro (www.euro.hr).

Na predavanju je sudjelovalo oko 100 sudionika.

Zagreb, 8. prosinca 2022.

Projekt EUsolis predstavljen na Danima Erasmusa

Dani Erasmusa održavani su od 13. do 15. listopada 2022. godine diljem Europe i Hrvatske. Na više od 200 događanja predstavljena su Erasmus iskustva i pozitivni učinci koje ovaj program već 35 godina donosi pojedincima, ustanovama i njihovim lokalnim sredinama te društvu u cjelini.

Članice projektnog tima EUsolis su za potrebe ovog događaja pripremile Virtualnu izložbu "EUsolis Activities" koristeći open source alat TimeLineJS. Virtualna izložba je aktivnost koja će se koristiti tijekom cijelog projektnog razdoblja (2022./2025.) i ažurirat će se svim projektnim aktivnostima i rezultatima.

Preko ove poveznice možete pratiti sva mrežna događanja, a ovdje je dostupan i Facebook event.

Zagreb, 16. listopada 2022.

Sudjelovanje na 47. Skupštini Hrvatskog Knjižničarskog Društva 

U Providurovoj palači u Zadru, od 5. do 8. listopada 2022. godine održala se 47. izborna Skupština Hrvatskog Knjižničarskog Društva. Više od 300 knjižničara iz cijele Hrvatske s gostima iz inozemstva razmijenili su iskustva i razgovaraju o  ključnim trendovima u struci, poput digitalne transformacije hrvatskih knjižnica i knjižničnih zbirki, preko zelene tranzicije do razvoja knjižničnih usluga za novo doba i za različite skupine korisnika. 

Članice EUsolis tima predstavile su EUsolis projekt i Knjižnično-dokumentacijski centar Ekonomskog fakulteta - Zagreb izlaganjem pod nazivom "Akademska zajednica kao akter zagovaranja otvorene znanosti na visokoskolskoj i srednjoskolskoj razini". 

Zagreb, 9. listopada 2022.

Prezentacija_22.09.2022.pptx

Od 26. rujna 2022. do 2. listopada 2022. godine održava  se 16. Tjedan cjeloživotnog učenja čiji  je cilj upoznati javnost i zainteresirane dionike s projektima koji se provode u srednjim strukovnim školama s naglaskom na njihove aktivnosti i ciljeve. Moto manifestacije je "Razvijajmo strukovne vještine", a predstavljen je niz primjera dobre prakse među kojima i projekt EUsolis sufinanciran sredstvima Erasmus+ programa, aktivnosti Jean Monnet.

Zagreb, 29. kolovoza 2022.

Članice projekta EUsolis održale su izlaganje na Stručnom skupu za nastavnike strukovnih predmeta u sektoru ekonomija i trgovina, podsektoru ekonomija u organizaciji Agencije za strukovno obrazovanje i obrazovanje odraslih  koji se održao 31. kolovoza 2022. u prostoru Male Vijećnice na Ekonomskom fakultetu Zagreb.

Članice projektnog tima, dr. sc. Ana Rep i Marija Šimunović, prof., viša knjižničarka, predstavile su EUsolis projekt s temom Predstavljanje mogućnosti za nastavnike strukovnih škola u okviru projekta EUsolis brojnim srednjoškolskim nastavnicima u sektoru ekonomija i trgovina iz cijele Hrvatske.

Nastavnici su pozitivno reagirali na mogućnosti suradnje koje im se nude unutar EUsolis projekta te se nadamo dobroj budućoj suradnji. 

Prijavite se na našu mailing listu i postanite naš pridruženi partner te sudjelujte u aktivnostima projekta.

Zagreb, 01. rujna 2022.

Projekt EUsolis predstavljen na IFLA WLIC 2022 kongresu

Članica projektnog tima, Marija Šimunović, prof., viši knjižničar uspješno je predstavila projekt EUsolis na 87. Svjetskom knjižničarskom i informacijskom kongresu Međunarodnog saveza knjižničarskih društava i ustanova 2022. (IFLA WLIC 2022).

Nakon tri godine ponovno su se okupili knjižničari i informacijski stručnjaci iz cijeloga svijeta da bi na jednom mjestu pod geslom IFLA WLIC 2022: Inspire, Engage, Enable and Connect predstavili svoje aktivnosti, rad u pandemijskim uvjetima, istraživanja, projekte i planove budućeg rada. Na Kongresu je sudjelovalo preko 2000 knjižničara iz 100 zemalja svijeta.

Projekt EUsolis predstavljen je posterskim izlaganjem pod brojem 163 na temu „Academic Library as a bridge in knowledge transfer between secondary and higher education“. Naglasak na knjižnici kao mostu koji spaja visokoškolsko i srednjoškolsko obrazovanje naišao je na velike pohvale svih posjetitelja. Osim interesa oko detalja samog projekta, sudionici su iskazali i interes za predstavljanjem budućih rezultata projekta.

Zagreb, 25. kolovoza 2022.

Članica projekta EUsolis, dr. sc. Ana Rep sudjelovala je 07. lipnja 2022. godine na virtualnom godišnjem Tematskom sastanku korisnika programa Erasmus+ i Europske snage solidarnosti u organizaciji Agencije za mobilnost i programe Europske unije. Tema sastanka bila je "Kako uspješno komunicirati svoje projekte", a cilj inspirirati i osnažiti sudionike i organizacije za kvalitetnije i efikasnije komuniciranje o projektima financiranima u okviru programa Erasmus+ i Europske snage solidarnosti. Članica projekta iskoristila je priliku pozvati srednjoškolske nastavnike i knjižničare da se upoznaju s projektom EUsolis te da prate službenu web stranicu i društvene mreže projekta kako bi pravovremeno bili informirani o mogućnostima uključivanja u projektne aktivnosti

Zagreb, 09. lipnja 2022.

Sudjelovanje na 13. međunarodnoj konferenciji Odyssey

Članice projekta EUsolis, izv. prof. dr. sc. Kosjenka Dumančić (voditeljica projekta) i dr. sc. Ana Rep sudjelovale su od 1. do 4. lipnja 2022. godine na 13. međunarodnoj konferenciji Odyssey koju organizira od 2002. godine Ekonomski fakultet Sveučilišta u Zagrebu. 

Članice projekta tom su prigodom iskoristile priliku podijeliti informativni letak i informacije o projektu EUsolis sveučilišnim profesorima iz Republike Hrvatske kako bi ih proslijedili srednjoškolskim nastavnicima i knjižničarima kojima je projekt namijenjen. Vjerujemo kako će se vijest o projektu proširiti cijelom Republikom Hrvatskom te da će se srednjoškolski nastavnici i knjižničari iz svih krajeva zemlje uključiti u projektne aktivnosti.

Zagreb, 08. lipnja 2022.

Sudjelovanje na međunarodnom webinaru: Literature Reviews Using MAXQDA (Advanced) 




Kuckartz, U., & Rädiker, S. (2019). Analyzing qualitative data with MAXQDA. Text, audio, and video. Schweiz, Cham: Springer Nature Switzerland 

Članica tima Jean Monnet projekta EUsolis, Marija Šimunović, prof., viši knjižničar sudjelovala je na mrežnoj edukaciji "Literature Reviews Using MAXQDA (Advanced)" kojom se educirala za korištenje programa MAXQDA koji bi mogao biti od velike koristi za potrebe projekta EUsolis odnosno aktivnosti koja se odnosi na pregled literature iz područja četiriju modula zastupljenih u samom projektu. Polaznici edukacije imali su priliku upoznati se s mogućnostima programa i uputama kako što efikasnije napraviti pretragu, složiti rezultate, urediti podatke i koristiti ih u daljnjem istraživačkom i projektnom radu. Vjerujemo da će ovo sudjelovanje doprinijeti rezultatima projekta EUsolis.

Zagreb, 07. lipnja 2022.

Informativni sastanak projekta „Solidary Europe for Inclusive Society“ – EUsolis 

U četvrtak, 19. svibnja 2022. godine održali smo Informativni sastanak projekta EUsolis. Tom smo prigodom u Europskom Dokumentacijskom Centru Ekonomskog fakulteta Sveučilišta u Zagrebu ugostili nastavnice i knjižničarke srednjih škola iz Zagreba i okolice te im predstavili projekt i njihove mogućnosti sudjelovanja. Zahvaljujemo Prvoj ekonomskoj školi, Drugoj ekonomskoj školi, Trećoj ekonomskoj školi, VII. gimnaziji, Hotelijersko-turističkoj školi iz Zagreba, Ekonomskoj, trgovačkoj i ugostiteljskoj školi i Gimnaziji Antuna Gustava Matoša iz Samobora te Srednjoj školi Vrbovec na sudjelovanju i iskazanom interesu. Veselimo se zajedničkoj suradnji i pozivamo i ostale zainteresirane srednje škole da nam se pridruže u projektnim aktivnostima.

Zagreb, 20. svibnja 2022.

Izrazito nam je drago s nastavnicima i knjižničarima srednjih škola podijeliti informaciju i pozvati ih na informativni sastanak koji u okviru projekta „Solidary Europe for Inclusive Society“ – EUsolis organiziramo za srednje škole.

Sastanak na kojem ćemo predstaviti projekt i projektne aktivnosti te pobliže objasniti na koji se način srednjoškolski nastavnici i knjižničari mogu uključiti u isti održat će se 19. svibnja 2022. godine s početkom u 14:15 sati na Ekonomskom fakultetu Sveučilišta u Zagrebu u prostoru Europskog dokumentacijskog centra koji djeluje u okviru Knjižnično-dokumentacijskog centra Ekonomskog fakulteta Zagreb.

Ljubazno molimo da se nastavnici i knjižničari koji će sudjelovati na sastanku prijave putem ovoga prijavnog obrasca

Zagreb, 13. svibnja 2022.