Glavni cilj projekta

Unaprijediti znanja i vještine srednjoškolskih nastavnika i djelatnika knjižnica o EU temama kako bi stečena znanja i vještine mogli prenijeti svojim učenicima.

NAZIV PROJEKTA: Solidary Europe for Inclusive Society (Solidarna Europa za uključivo društvo)

AKRONIM: EUsolis

BROJ PROJEKTA: 101047633

GLAVNI CILJ: Unaprijediti znanja i vještine srednjoškolskih nastavnika i djelatnika knjižnica o EU temama kako bi stečena znanja i vještine mogli prenijeti svojim učenicima.

BROJ ORGANIZACIJA: 1

POČETAK PROJEKTA: 1. ožujka 2022.

TRAJANJE PROJEKTA: 36 mjeseci

ZAVRŠETAK PROJEKTA: 28. veljače 2025.

PROGRAM SUFINANCIRANJA: ERASMUS+

PODPROGRAM SUFINANCIRANJA: JEAN MONNET  - OSPOSOBLJAVANJE UČITELJA I NASTAVNIKA

IDENTIFIKACIJSKA OZNAKA POZIVA: ERASMUS-JMO-2021-SCHOOLS-TT

NADLEŽNA AGENCIJA: European Education and Culture Executive Agency (EACEA)

SAŽETAK PROJEKTA

Solidarnost i uključenost uvijek su bile okosnica europskog društva. Unatoč sveopćem napretku i danas postoje ranjive skupine, a možda ih je i više nego ikad. Jedna od njih su srednjoškolci strukovnog obrazovanja i osposobljavanja. Kada su u pitanju EU teme, učenici strukovnih škola lišeni su osnovnih znanja o razumijevanju Europske unije (EU) i njezinu funkcioniranju. Sukladno tome, glavni cilj ovog projekta je unaprijediti obrazovne sposobnosti nastavnika o temama EU kako bi stečeno znanje mogli prenijeti svojim učenicima. Osim nastavnika, glavna ciljna skupina bit će i knjižničari iz strukovnih škola jer su knjižnice mjesta okupljanja učenika koji žele naučiti više. Budući da Ekonomski fakultet Sveučilišta u Zagrebu (EFZG) ima Europski dokumentacijski centar (EDC) u sklopu svoje knjižnice, EDC će biti središnja točka okupljanja i obuke tijekom provedbe projekta. Profesori EFZG-a, koji će sudjelovati u projektu, stručnjaci su u svojim područjima. Njihove kompetencije i stručnost, koje su u skladu s ciljevima EU, bitne su okosnice za provedbu projekta. Treninzi koji će se u okviru projekta provoditi bit će podijeljeni u četiri modula (Mladi i aktivno društvo EU, Raznolikost, Solidarna Europa, Održivi gradovi). Za svaki modul članovi projekta primjenjivat će kronološku metodu, od pregleda literature do edukacije nastavnika. Strukturirani oblici i pravila bit će postavljeni i poštivani kroz cijeli proces. Osnaživanje obrazovnih sposobnosti i vještina učitelja i knjižničara u strukovnom obrazovanju i osposobljavanju uvođenjem EU sadržaja u njihove aktivnosti prvi je korak prijenosa i pružanja boljeg znanja o EU učenicima strukovnog obrazovanja. Nudeći strukturiranu obuku o EU sadržaju, učitelji i knjižničari za strukovno obrazovanje i osposobljavanje steći će više samopouzdanja na temelju stečenog znanja i vještina za organizaciju i isporuku EU sadržaja učenicima. Dijeljenje i širenje relevantnih tema za EU dovest će do obrazovanih i aktivnih mladih građana EU-a koji će činiti solidarno i uključivo društvo EU-a.

OSNOVNI ELEMENTI PROJEKTA

RADNI PAKET 1

Upravljanje projektom

RADNI PAKET 2

Provođenje treninga

RADNI PAKET 3

Organizacija događaja

RADNI PAKET 4

Diseminacija i vidljivost

GLAVNE INTERESNE SKUPINE

Srednjoškolski nastavnici i knjižničari koji imaju interes unaprijediti svoja znanja i vještine o EU temama kako bi ih kasnije mogli prenositi svojim učenicima te tako stvoriti društvo koje je više inkluzivno i svjesno važnosti EU strategije i njenih ciljeva te vrijednosti koje promiče. 

Srednje škole i druge suradničke organizacije projekta EUsolis: